NIE dla zmiany art. 38e.

NIE dla prywatyzacji polskich lasów.

NIE dla zmian bez konsultacji społecznych.

Właśnie teraz posłowie i posłanki pracują nad zmianami w artykule 38e ustawy o lasach, z których cieszy się wielki biznes. Planowana zmiana w prawie stworzy możliwość wymiany pod inwestycje każdego należącego do Lasów Państwowych lasu w Polsce na dowolny inny grunt. Nieużytek, pole, teren zdegradowany.

Decydować o wymianie gruntów będą politycy lub osoby, od nich zależne.
Bez konsultacji społecznych, bez kontroli sądowej. 
To otwiera drogę do prywatyzacji lasów publicznych pod inwestycje.

Tak może wyglądać las jutra. Ale nie musi.

Możesz coś zrobić.

Możemy to zatrzymać. Wspólnie. 

Powiedz NIE dla zmiany artykułu 38e Ustawy o Lasach.

Zobacz co możesz zrobić, żeby zatrzymać prywatyzację polskich lasów:

Podpisz petycję
Klikając, przechodzisz do petycji przeciw zmianie art. 38e na stronie jednego z naszych koalicjantów, skierowanej do premiera Mateusza Morawieckiego i marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Podpisz petycję »
Skontaktuj się z posłami i posłankami
którzy złożyli projekt w Sejmie oraz tymi, którzy będą się nim zajmować w Komisji Ochrony Środowiska. Proponowaną treść maila, kontakty mailowe i telefoniczne do nich, znajdziesz pod tym linkiem.
Skontaktuj się »
Wyraź swoją opinię o tym co się dzieje
Wasze komentarze przekażemy w odpowiednim momencie politykom, którzy próbują dokonać ważnych zmian bez konsultacji społecznych.


Napisz opinię »

Podpisz petycję

Napisz co czujesz

Udostępnij i otwórz oczy innym

Pytania i odpowiedzi

Co możesz zrobić, by go powstrzymać?
Co możesz zrobić, by go powstrzymać?

Projekt pojawi się w Sejmie już 18 maja. Do tego czasu musimy powiedzieć posłom i posłankom, że nie chcemy prawa, które pozbawia nas głosu w sprawie wspólnego dobra jakim są lasy w Polsce. Nie chcemy prawa, które faworyzuje najsilniejszych, bez możliwości sprzeciwu.

Kto będzie podejmował taką decyzję?
Kto będzie podejmował taką decyzję?

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Minister Gospodarki, Minister Klimatu i Środowiska. Wszystkie te stanowiska są obsadzane politycznie, więc podejmowane decyzje o wymianie będą także zależne od politycznych wpływów inwestora. Całkowicie wyłączone z procesu decyzyjnego będzie społeczeństwo, czyli każdy i każda z nas, bo wymiany nie będą podlegały konsultacjom. Nie będzie istniał nad nimi również nadzór sądowniczy.
Artykuł 38e to śmiertelne zagrożenie dla polskich lasów.

Czym grozi planowane zmiana przepisów?
Czym grozi planowane zmiana przepisów?

Wprowadzenie artykułu 38e oznacza możliwość niekontrolowanej zabudowy/prywatyzacji polskich lasów pod inwestycje. Jakie? Praktycznie wszystkie. Bo choć zapis mówi o inwestycjach, mających na celu “wspieranie rozwoju i wdrażanie projektów dotyczących energii lub transportu służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza.”, to polskie prawo nie dopuszcza zastrzegania tego, co ma powstać na zbywanym gruncie. W praktyce, na terenie wymienionego lasu może powstać wszystko – spalarnia odpadów, ferma przemysłowa, fabryka samochodów elektrycznych, kopalnia piasku.

Artykuł 38e, co to takiego?
Artykuł 38e, co to takiego?

38e jest częścią wprowadzonego do Sejmu poselskiego projektu nowelizacji Ustawy o Lasach. Projekt zakłada możliwość wymiany każdego będącego w zarządzie Lasów Państwowych lasu w Polsce (80% powierzchni lasów w kraju!) na dowolny grunt lub budynek należący do prywatnego inwestora, bez obowiązku dokonywania dopłat w przypadku różnej wartości zamienianych nieruchomości.

Co możesz zrobić, by go powstrzymać?
Kto będzie podejmował taką decyzję?
Czym grozi planowane zmiana przepisów?
Artykuł 38e, co to takiego?
what people say

Taking part in one of the campaigns was the best thing I have ever done. Please come and join us in making the planet green! Please come and join us in making the planet green!

Charles Lavigne

Charles Lavigne

Ontario, Canada

We support your programs 100% and wish to integrate them into European ECO association. Thank you for the ideas and hard work!

Ryan Adams

Ryan Adams

London, UK

The wonderful job that your organization does is truly priceless! I ask everyone who isn’t indifferent to donate and take part! The wonderful job that your organization does is truly priceless! I ask everyone who isn’t indifferent to donate and take part!

Angela Smith

Angela Smith

Houston, TX
Subtitle

Promo block

Some description text for this item

Read Full Story
Help to Save Wildlife and Animals from Becoming Victims of Wildlife Crime
Main Impacts

Trouble Hotspots

Wildlife trade alone is a major threat to some species, but its impact is frequently made worse by habitat loss and other pressures.

  • Altering Livelihoods
  • Interruption of Nature
  • Invasive Species
  • Incidental Killing of Non-Target Species
Ach, organizacje ekologiczne... . Z nimi jest ten problem, że one z reguły uważają, że nie wolno w ogóle dotykać lasów ani obszarów chronionych przyrodniczo.
— Henryk Kowalczykposeł PiS i były minister środowiska
źródło: https://wiadomosci.onet.pl/kraj/lasy-panstwowe-prywatyzacja-pomysl-pis/z9vjj51.amp
Pod pretekstem poprawy jakości powietrza i wspierania nowych technologii, dopuszczona on możliwość zamiany jakiegokolwiek gruntu na teren leśny z przeznaczeniem pod inwestycję. W miejscu, gdzie rośnie las, będzie więc mogło powstać jakiekolwiek przedsięwzięcie: spalarnia, osiedle willi, wielkopowierzchniowe magazyny czy fabryki.
— Pracownia na rzecz
Wszystkich Istot

źródło: https://pracownia.org.pl/pracownia-aktualnosci/525-beton-zamiast-lasow-straci-spoleczenstwo-skarb-panstwa-i-przyroda-czyli-poselski-projekt-zmian-w-ustawie-o-lasach
Jeżeli plan PiS się powiedzie, to po plasterku, po kawałeczku będzie można nasze wspólne dobro okrawać z co smaczniejszych i cenniejszych kawałków. I prywatyzować właśnie. Dziś bardziej niż kiedykolwiek trzeba bić na alarm i krzyczeć; chcą prywatyzować nasze lasy!
— Adam WajrakGazeta Wyborcza
źródło: https://wyborcza.pl/7,177851,27054621,wajrak-pis-chce-prywatyzowac-lasy-naprawde-kawalek-po-kawalku.html

Akcję wspierają

organizacje, stowarzyszenia, fundacje, oddolne inicjatywy obywatelskie. Bierzemy sprawy w swoje ręce, nie boimy się współdecydować o tym jaki będzie nasz wspólny las.
Inicjatywa Dzikie Karpaty
Fundacja Greenpeace Polska
Lasy i Obywatele
Można panikować
Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Leśna Historia
Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze
Green Rev Institute
Akcja Demokracja
Ogólnopolski Strajk Kobiet
Obóz dla Puszczy

Jesteśmy na:

to top