Dlaczego mówimy #NIEdla38e?

(na podstawie już zebranych materiałów)

Co to jest 38e?

 38e to nazwa artykułu w Ustawie o Lasach, który mówi o tym, na co można wymienić grunty leśne. W myśl proponowanej przez posłów PiS nowelizacji ustawy grunty leśne będzie można wymieniać na każdy nawet bezwartościowy grunt pod warunkiem, że na terenie leśnym powstanie inwestycja, która będzie miała na celu poprawę jakości powietrza i wspieranie nowych technologii. Jakby las sam w sobie nie przyczyniał się do poprawy jakości powietrza…

Co zamiast lasu?

Na zamienionym terenie leśnym może w praktyce powstać każda inwestycja. Polskie prawo nie przewiduje zastrzegania tego, co ma powstać na zbywanym gruncie. Na terenie wymienionego lasu może powstać np. spalarnia odpadów, ferma przemysłowa, fabryka samochodów elektrycznych, kopalnia piasku…

Kto o tym zdecyduje?

Decyzja będzie zapadała na szczeblu politycznym. Decydować będzie: Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Minister Gospodarki, Minister Klimatu i Środowiska. Co oznacza, że podejmowane decyzje będą zależne od politycznych wpływów inwestora.

Kto jest wyłączony z procesu decyzyjnego?

Społeczeństwo, które nie będzie miało prawa głosu ani prawa do sądu. Projekt ustawy nie podlega konsultacjom społecznym jak również nie podlega im proponowana inwestycja. Obywatele nie będą mogli wyrazić swojego zdania na temat planów inwestora. Co więcej nie będzie też istniał nad nią żaden nadzór sądowniczy.

Kiedy będzie pierwsze głosowanie w sprawie tej ustawy?

18 maja 2021 r. Komisja Ochrony Środowiska rozpatrzy poselski projekt nowelizacji ustawy o lasach (art. 38e)

Wniosek?

Art. 38e to bardzo groźne narzędzie, które może doprowadzić do masowych wylesień pod inwestycje. To zamach na wspólne dobro Polek i Polaków, które zostanie oddane za bezcen wąskiej grupie interesu dla realizacji prywatnych biznesów.

  • Nie ma na co czekać, trzeba dzialać i powstrzymać ten zbrodniczy plan degradacji środowiska naturalnego.
  • Dołacz do nas i zobacz co możesz zrobić!
to top