Lasy pierwotne i starodrzewy

Chcemy, żeby wszystkie starodrzewy i lasy pierwotne, takie jak te, które znajdują się w Puszcze Karpackiej i Białowieskiej zostały objęte ochroną ścisłą. To niezwykle ważne dla ograniczenia skutków kryzysu klimatyczno-ekologicznego. Chronione powinny być także lasy mające szczególną wartość dla społeczeństwa.

Lasy to jeden z największych naturalnych rezerwuarów węgla szacowany na 650 miliardów ton tego pierwiastka (ilość porównywalna do tej zawartej w atmosferze). Co więcej, pomagają ograniczyć wzrost zawartości dwutlenku węgla w atmosferze, każdego roku wiążąc około 25% spowodowanych przez człowieka emisji CO2.

Bardzo istotne w tej kwestii są stare lasy o cechach naturalnych, charakteryzujące się dużą ilością okazałych drzew. Szacuje się, że połowa biomasy związanej z żywymi drzewami zawarta jest w zaledwie jednym procencie właśnie tych największych drzew. Stare lasy nie przestają usuwać węgla z atmosfery, a ten już zmagazynowany przez setki lat ich istnienia narażony jest na uwolnienie na skutek prowadzenia w nich wycinek.

Trudno również przecenić wartość starodrzewów dla zachowania bioróżnorodności. Lasy, szczególnie te zachowane w stanie naturalnym zaliczane są do najbardziej różnorodnych biologicznie ekosystemów na Ziemi. Swoje ostoje znajduje w nich wiele rzadkich gatunków, które w lasach przekształconych na skutek działalności człowieka nie znajdują odpowiednich dla swojego przetrwania warunków.

Chronione powinny być także lasy cenne społecznie – szczególnie te położone wokół miast. Ich mieszkańcy mają prawo do wypoczynku w lesie, który nie jest poddawany presji gospodarki leśnej.

to top