Co robimy?
Jaki będzie las?
W lutym 2021 zorganizowaliśmy kampanię „Jaki będzie las?” zachęcającą do wzięcia udziału w konsultacjach Strategii leśnej UE ogłoszonych przez Komisję Europejską. Stworzyliśmy stronę www informującą o konsultacjach, zbieraliśmy opinie dotyczące obywatelskiej wizji lasów, zorganizowaliśmy kilkudniowy maraton konsultacyjny, w ramach którego można było otrzymać pomoc online w wypełnianiu formularzy konsultacyjnych.
Nie dla 38e
Zorganizowaliśmy kampanię nagłaśniającą poselski projekt zmiany ustawy o lasach, którego celem było umożliwienie zamiany dowolnych terenów leśnych w Polsce na inny grunt w celach inwestycyjnych (tzw. Lex Izera). Zachęcaliśmy do kontaktu z biurami poselskimi posłów i posłanek z Komisji Ochrony Środowiska. We współpracy z Akcją Demokracja wysłaliśmy maile do parlamentarzystów domagając się odrzucenia poprawki 38e. Przygotowaliśmy film z wolontariackim udziałem Mai Ostaszewskiej i prof. Szymona Malinowskiego, informujący o zagrożeniach wynikających z poprawki 38e i mobilizujący do kontaktu z posłami i posłankami. Ostatecznie pomysłodawcy projektu wycofali go z prac legislacyjnych. Pomysł zamiany gruntów leśnych wrócił kilka miesięcy później i został przyjęty, ale już w znacznie bardziej okrojonej i korzystniejszej dla przyrody formie.
Rykowisko – Festiwal Miłości
W październiku ruszyła pierwsza edycja konkursu fotograficznego „Rykowisko – festiwal miłości”. Konkurs z jednej strony popularyzuje wiedzę o życiu godowym jelenia szlachetnego, z drugiej strony jest sposobem na informowanie miłośników przyrody o okrutnym prawie obowiązującym w Polsce, zezwalającym na polowanie na jelenie w trakcje godów. Konkurs organizujemy we współpracy z Pracownią na Rzecz Wszystkich Istot, Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze i Inicjatywą Dzikie Karpaty. Wśród jurorów naszego konkursu są min. Adam Wajrak, Katarzyna Gubrynowicz i Marcin Kostrzyński.
Niewidzialny Park Narodowy
Obecnie jesteśmy mocno zaangażowani w projektowany Turnicki Park Narodowy, obywatelską inicjatywę, której początki sięgają dwudziestolecia międzywojennego. Postulowany park narodowy znajduje się w południowo-wschodniej Polsce, na obszarze Pogórza Przemyskiego i Gór Turczańsko-Sanockich. Kraina jeszcze dzika, o nieprzecenionych walorach przyrodniczych, kulturowych i historycznych. W rejonie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego, na powierzchni niespełna 20 tys. hektarów badacze zidentyfikowali 6468 drzew o wymiarach pomnikowych (np. buki i jodły o obwodzie powyżej 300 cm). Każde z tych drzew jest cennym siedliskiem wielu gatunków, począwszy od ptaków, przez popielice i orzesznice i inne ssaki, po rzadkie puszczańskie owady, mchy, porosty i grzyby. Pogórze Przemyskie kryje wiele takich skarbów. Prawdziwe bogactwo, którego zazdrości nam świat. Bogactwo, które znika na naszych oczach.
Śledź nasze działania: STRONA WWW » INSTAGRAM » FACEBOOK »