Konsultacje leśne Q&A

Decydujemy jaki będzie las
Twój głos ma znaczenie. By zdecydować jaki będzie las weź udział w konsultacjach Europejskiej Strategii Leśnej, które trwają do 19 kwietnia 2021 r. Zostało tylko kilka dni!
W konsultacjach może wziąć udział każdy obywatel/ każda obywatelka UE. Nie ma ograniczeń związanych z wiekiem. Przekaż to swoim znajomym i rodzinie.
Dla wielu z nas to pierwsza styczność z unijnymi konsultacjami. Dlatego przeanalizowaliśmy każde pytanie i przygotowaliśmy dla Was instrukcję obsługi.

I. Kwestie techniczne

1. Wypełnienie ankiety konsultacyjnej wraz z zalogowaniem może zająć od 15 do 30 minut.

2. Jak wziąć udział w konsultacjach?

– Wejdź na stronę:
https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12674-Forests-new-EU-strategy/public-consultation

3. W górnej części ekranu (obok okienka Search) zmień język na polski

4. Kliknij w przycisk “Zaloguj” (“Log in” link obok przycisku do zmiany języka). Pojawi się nowy ekran (ekran logowania).

Jeśli masz konto w serwisie dotyczącym konsultacji (założone przy wcześniejszych konsultacjach), zaloguj się z użyciem swojego nicku/adresu e-mail i hasła.

Jeśli nie masz konta w serwisie, możesz zalogować się przy użyciu konta na Facebooku, konta Google, konta na Twitterze.

Możesz też założyć nowe konto. 

  • Kliknij przycisk “Załóż nowe konto” (“Create an account”), następnie podaj swoje: imię, nazwisko, adres e-mail, ponownie ten sam adres e-mail, zmień języka maila na polski, wpisz kod z obrazka poniżej, zaznacz zgodę na politykę prywatności i kliknij “Create an account”.
  • Otwórz skrzynkę mailową, znajdź wiadomość od serwisu konsultacyjnego (może chwilę potrwać nim dojdzie, nawet do 60 minut), kliknij w link pozwalający na utworzenie hasła, podaj je dwukrotnie, kliknij “Submit”, a następnie “Proceed”.
  • Następnie zaloguj się przy użyciu nowego konta

Po zalogowaniu dowolnym sposobem zostaniesz przekierowany/a na stronę wyjściową z linkiem do ankiety. Jeśli strona pojawia się w języku angielskim ponownie zmień język odpowiedzi na polski (na górze strony obok logowania) i zjeżdżając na dół dokumentu kliknij żółty prostokąt “Wypełnij kwestionariusz”.

Otworzy się strona zatytułowana “Konsultacje publiczne w sprawie nowej strategii leśnej UE”. To tutaj znajduje się kwestionariusz. Jeśli strona otworzyła się w języku angielskim możesz zmienić język dokumentu na polski (opcja na górze strony).

Jak długo trwa wypełnienie ankiety konsultacyjnej?- Na wypełnienie ankiety warto zarezerwować nieco ponad pół godziny (jeśli wypełniasz obie części) lub ok. 15 minut (jeśli wypełniasz tylko pierwszą część). Myślisz, że to za dużo? Pamiętaj, że strategia leśna określi kształt europejskich lasów na wiele lat. Z tej perspektywy 15-40 minut to bardzo niewiele.

5. Z czego składa się kwestionariusz i jak się go wypełnia?


– Kwestionariusz składa się z kilku części:
a) informacje o respondencie (część obowiązkowa) – podajesz w niej: język odpowiedzi; informację, w czyim imieniu udzielasz odpowiedzi; państwo pochodzenia oraz sektor gospodarki, w którym działasz. Tutaj też zaznaczasz zgodę na przetwarzanie danych oraz określasz czy chcesz zachować anonimowość (Komisja opublikuje odpowiedzi udzielone w ramach niniejszych konsultacji publicznych).

b) CZĘŚĆ 1 (obowiązkowa) – zbierająca poglądy na temat potencjalnych celów i działań nowej strategii leśnej UE. Ta część jest kluczowa dla oceny Twojej opinii odnośnie tego, jak powinny wyglądać główne kierunki działań ws. lasów. Jeśli nie masz pewności, jak odpowiedzieć na dane pytanie, możesz zaznaczyć opcję “nie wiem” lub przejrzeć wyjaśnienia w sekcji Q&A. Do większości pytań możesz też dopisywać własne uwagi i uzupełnienia w okienku “Uwagi”.
c) CZĘŚĆ 2 (nieobowiązkowa) – zawierająca bardziej szczegółowe pytania w podziale na obszary tematyczne. Jeśli czujesz, że nie wiesz, jak na nie odpowiadać albo nie masz aż tyle czasu, możesz ograniczyć się do części pierwszej.
d) DODATKOWE INFORMACJE (nieobowiązkowa)- jeśli chcesz oprócz tego, co napisałeś/-aś, zamieścić w odpowiedzi na konsultacje coś więcej lub dołączyć dłuższe plik z dłuższym stanowiskiem/oświadczeniem, możesz to zrobić właśnie tutaj.

– Po wypełnieniu wybranych odpowiedzi, nie zapomnij kliknąć przycisku “Wyślij”.

II. Zobacz jak ankietę konsultacyjną wypełnili inni (aktualizowane)

Konsultacje to proces, w którym liczy się unikalność odpowiedzi. Każdy/-a z nas głosuje inaczej, bo różne są nasze potrzeby i oczekiwania względem Strategii. Warto jednak przyjrzeć się, jakie zdanie w konsultacjach miały inne osoby/ruchy/organizacje.

Poniżej zamieszczamy listę kilku przykładów tego, jak wypełniano ankietę, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach UE. Potraktuj je jako inspirację i możliwość porównania różnych możliwych odpowiedzi. Pamiętaj jednak, że w konsultacjach najważniejsze jest, abyś samodzielnie zdecydował/-ła, jakie działania i decyzje będą Twoim zdaniem najlepsze dla lasów i ich mieszkańców. 

FERN – zobacz odpowiedzi

BirdLife- zobacz odpowiedzi

Weź udział
w konsultacjach

Ankieta konsultacyjna
to top